Kuidas hoida auto värvi säravana

  • Kuidas kaitsta oma auto värvkatet ja miks seda üldse teha?
  • Erinevad värvkatte kaitse lahendused
  • Kõige olulisem tegevus ENNE auto värvkatte kaitsmist
  • Mis asi see savitamine on? Miks seda vaja on?
  • Vahatamine ja kui tihti seda peaks tegema?
  • Keraamika
  • Kiletamine

Punane, sinine, must, valge, hall jne. Värvkate sinu sõidukil on tegelikult väga õrn. Jah, värv tuleb tehasest läbipaistva lakiga kaetult, aga nii kui see tehase katuse alt välja tuleb, nii kohe lendab tuvi ja laseb autole katuse peale. Kohe hakkab päike oma UV kiirgusega seda praadima. Esimene tuuleiil kannab tolmu ja liivaterad peale kriimustama. Kaitsmata värvkate vähendab ka sõiduki turuväärtust mis on samuti oluline, olgu sul Dacia Logan või BMW i7

Ja ka muud välised mõjutajad teevad mõnikord pahandust.

.

Äärmuslik näide laki kahjustusest, mis ei ole tegelikult kuigi haruldane.

Aga mida selle kõige kaitseks teha. Vähemalt kui auto on jõudnud esindusse, siis sealt tuleb uus auto üldiselt ikka vahatatud kujul välja. Kui soovitakse paremat kaitset, siis ikkagi on see juba tasuline. 

Täna pakutakse värvkatte kaitseks põhiliselt kolme lahendust:

  • Vaha
  • Keraamika
  • Kiletamine

Vahad:

Vahatamine on popp teema. Ja see maailm on täis seinast-seina tooteid. Üks parem kui teine, kes kiidab enda oma rohkem ja laidab teise oma. Valik on ülisuur. Kõiki erinevaid marke ja mudeleid lahkama ei hakka, sest seda mahtu oleks liiga palju ja lihtsam on sellest Youtube videoid vaadata. 

Aga vahad liigituvad:

  • Spray vaha
  • Vedel vaha
  • Kõvavaha
  • Naturaalse sisaldusega (nn Carnauba vaha)
  • Sünteetilise sisaldusega

Järjestus on täpselt selle järgi kui kaua peaksid need vahad ka vastu pidama ja kui lihtne neid ka paigaldada on.

Siinkohal teeme ühe asja selgeks, enne vahatamist, enne keraamika katte paigaldust, enne kiletamist tuleb teha mida?  

Auto tuleb väga põhjalikult puhtaks pesta. 

Mida puhtam, seda kvaliteetsem jääb ka tulemus.

Täielik pigieemaldus, lend-metalli eemaldus, savitamine, silikooni ja rasva eemaldus.

Savitamine on värvipinna viimane puhastamise viis kus vastava vedeliku ja sünteetilise “saviga” eemaldatakse värvkattelt iga viimane kui mustuse tükk.

Spray vaha: Kõige lihtsamini saab hakkama nn spray vahaga. Juba puhtaks pestud auto pinnale pihustad peale ja pühid mikrokiud lapiga üleliigse vaha ära, õigemini ajad laiali selle, et ühtlustada vahakihi paksust värvkattel. Peale kuivamist “poleeri” kuiva lapiga uuesti üle, saab valgetest triipudest lahti. Kõige lihtsam viis mida iga autoomanik saab ise teha. Lubatakse kestvust kuni 4 nädalat. Ja loe manuali, seal on kirjas kuidas ja mida teha. Tööaeg umbes 15-20 min.

Vedel vaha: Üldiselt on tegemist nn naturaalse vahaga, vedelal kujul pudelis ja pigem suviseks kasutamiseks. Auto kere pigist puhtaks, silikooni eemaldiga üle käia, et vaha tugevamalt pinnaga nakkuks.  Peale kandmiseks vaja pehmet aplikaatorit ja paari kuiva mikrokiud lappi, et peale kuivamist üleliigne kiht ära pühkida. Erinevad tootjad lubavad erinevat vastupidavust, osad lausa pool aastat. Tööaeg umbes 1 h.

Kõvavaha:  Sünteetiline kõvavaha, mida on mõistlik aastas vähemalt 2x paigaldada, kevadel peale talve ja sügisel enne talve. See on vahadest kõige tugevam, tunduvalt kallim, peale kandmine on juba ajamahukam kui vedelal vahal. Kindlasti vajalik savitamise tasemel puhastuse tegemine enne vahatamist. Tihti kasutatakse ka peale värvkatte poleerimist, kuna annab arvestatava kaitse välistegurite eest. Üldiselt kestab pool aastat julgesti, kui pesta käsipesulas. Tööaeg vähemalt 2 h koos savitamisega.

Keraamiline kaitse:

Puhas räni oksiid, natuke naljakas, sest justkui on tegemist vedela klaasiga, ja klaasi tehakse ränist, mis on tegelikult liiv mis omakorda on suurim auto värvkatte vaenlane teralisel kujul. Päris nii siiski pole. Eks see ole ka suur tööstuslik saladus millest seda keraamilist vaha tehakse, aga SiO2 (ränioksiid) sisaldus on neis kõigis.Esimesed sellelaadse toote katsetused tehti, 60 aastat tagasi, ja muidugi kosmose tööstusele. Aga tänaseks oleme sellega jõudnud juba nii kaugele, et poest saab osta, maksab 50-200€ vastavalt siis tootjast ja kogusest. 

Ole tubli ja pane peale 😀 Sellega käib kaasas siiski üks suur aga. Auto värvkatte pind peab olema mitte ainult üli peenelt puhas ja rasvavaba, vaid ka täiesti sile, ilma kriimudeta. 

Keraamilise katte mõte on tegelikult ju selles, et peale autovärvkatte täieliku taastamist see ka püsiks maksimaalselt kaua võimalikult ideaalsena. Taastamise all mõtleme vähemalt poleerimist, vastavalt laki kahjustustest siis 1-2-3 kordne üle poleerimine. See on väga aja- ja ressursi mahukas töö, eeldab täieliku puhastamist. Tulemus on eriti efektne kui seda teha 5+ aasta vanusele autole mille seda varem pole tehtud. Ja keraamiline kate aitab seda tulemust kaua hoida. Suure lisaboonusena saab kaasa ka väga hea veehülgavuse, ja väga kergesti pestava auto. Isegi pigitäpid ei taha enam auto külge jääda.

Üks AGA käib ka selle valdkonnaga veel kaasas. Kõige enam mõjutab keraamilise kaitse vastupidavust  kolm tegurit.

  • Ettevalmistuse kvaliteet.
  • Põhiliste komponentide sisaldus keraamilise kaitsevahendi sees (konkreetselt lubatud kõvaduse väärtus pliiatsil on see väärtus 2H ja teemantil 10H, väga headel keraamika katetel on see 5-7H)
  • Järelhooldus (tava välipesu !!!KÄSIPESULAS mitte tanklas!!!! 2-4 nädala tagant. Soodsamatel vahenditel soovitatakse ka nn taastus hooldust teha kord aastas)

Põhilised 2 keraamilise kaitse vahendit on: Väikese purgiga mida kantakse aplikaatoriga  autole peale, kestus vastvalt tootest/tootjast 2-9 aastat.

Ja spray kujul peale kantav toode, millele lubatakse enamasti kuni 1 aasta pikkust kestvust. Võrreldes tava spray vahaga on erinevus muljetavaldav

Ja kõige kallim lahendus- KILETAMINE PPF ja VINÜÜL

Elueaks lubataks 5-10 aastat, tehakse kuidas soovitakse, kas terve auto või kriitilised piirkonnad. On erinevaid, nii märgpaigaldusega, cnc pingis välja lõigatud, kleebitavad, venitatavad, soojapuhuriga venitatavad jne. Läbipaistvad, matt viimistlusega, disain piltidega.

AGA, jah ka siin on aga. Mõlemad kiled vajavad hüdrofoobsuse jaoks keraamilist katet. Ilma keraamilise katteta jääb näiteks pigi väga hästi selle pinnale kinni. Ka matt kile puhul kasutatakse keraamilist kaitset.

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Translate »
Scroll to Top
The Modern Man Life blog