Lõuna-Korea

  • Oluline õppetund lennujaamas
  • Kui väikesed me siis tegelikult olema.
  • Suurim maa aasias kus tänavanimed on inglise keeles.
  • Mis on valge, söödav ja võtab su suust kinni?
  • Ainus asi mida ma oleksin tahtnud koju kaasa võtta.

“Your flight is canceled” Ütles üks tädi tugeva aasia aktsendiga inglise keeles.

Tänu sellele lausele saime veeta veel ühe öö Lõuna-Koreas, Busanis. Kuna check-in avamine venis juba peaaegu tunni võrra hilisemaks, siis ei trüginud ka järjekorrast ette. 

Kui ilmus Flight cancel, saime õppetunni võrra rikkamaks. Otsi kohe üles vastava lennufirma esindus koht ja ole esimeste seas, sest peale sind on veel lennuki täis rahvast kes tahavad teada saada kuidas nad nüüd edasi saavad. Väiksel lennukil umbes 200 inimest, suurel lennul kuni 500 inimest. Sellega lõppes reis Lõuna-Koreas, peaaegu, aga kuidas see algas? Let’s find out.

TLL-FRA-PDN-BSN, kolme lennuga peaks saama küll Tallinnast Busani, koos passimistega umbes 30h reisi aega, läbi Frankfurdi ja Shanghai. Saksamaal on üks paganama suur lennuväli, nagu reaalselt, seal on oma metroo, mis sõidab lennujaama katusel ja oli oma 1000m pikk, kui mitte rohkem. Euroopast välja reisides, muidugi, passi kontroll. Õnneks tänapäeval on seda võimalik ka automaatsel viisil teha, mitte nii, et inimene vaatab pilti ja sind, siis vaatab pilti ja sind, ja siis vaatab pilti ja sind. Lõpuks teeb tuima kala näe pähe ja annab passi sulle tagasi. NEEEEXT on kõik mis sulle öeldaks. 

Päris õudne võib olla selline reisimine, kui sa eriti inglise keelt ei oska. Suures lennujaamas on aga terve maailm koos ja ei imesta üldse, et COVID nii kiirelt levis

  12h lendu Saksamaalt Shanghaisse, sellest 80% mõõdus magades. Õhku tõustes oli valge, maandudes oli valge, piloodid lendasid terve tee päikesele vastu, Kui jäänud oli umbes pool tundi maandumiseni, hakkas pihta, Shanghai eeslinnade plejaad. See linnastunud ala on suurim mida ma näinud olen ja õnneks sain seda näha lennukist. Mitu sada km järjestikust asustatud ala, linnad vahelduvad põldudega, pilvelõhkujaid täis linn, mitte linnaosa. Ja minu lemmik, Shanghai Internatioanal Circuit. Meie maa pindala on umbes 45000km2, Shanghai mis on Hiinas 1. Järgu haldusüksus ja keskalluvusega linn oma 6200km2 omab meist !!!!! 20 X rohkem inimesi. Seal olles saad aru kui kuradima väiksed me tegelikult oleme ja kuhu need miljonid, telefonid, ja autod kogu aeg lähevad. 

Fakt internetist: 

Eestis müüdi aastal 2024 enimmüüdu automudelit Škoda Octavia 1710 ühikut, Shanghais müüdi samal aastal enim müüdud automudelit !!! Tesla Model Y kõigest 

30 491 tk

Ja Hiinas müüdi eelmise aastal umbes 285 000 000 nutitelefoni 😀

Lõuna-Korea.

USA hakkas seda piirkonda aastal 1949 toetama, nõu ja jõuga. Siis oli tegemist veel Korea Vabariigiga. 4 aastat sõda tegi sellest väikesest riigist oma piirkonna kõige enim arenenud militaar jõuga riigi, tänu USA toele. Ja nad on siiani väga väga suured liitlased. Seega, Lõuna-Kores saad inglise keelega väga edukalt hakkama, isegi tänavanimed on loetavad. Sama ka maantee suunaviitadel, nagu Soomes, kus osa teksti on Rootsi keeles. Hiinas sellist asja ei näe, seal on ainult Hiina hieroglüüfid. Muide Hiina, Korea ja Jaapani hieroglüüfid on nii erinevad, et kumbki teineteise kirjast ja keelest aru ei saa.

Kõik ülejäänud info vajab juba google translate abi. Eriti need kagu-aasia stiilis kesklinna majade sildid. Samas söögikohtades on on ka loetav, igal juhul parem seis kui Põhja-Hispaania keskmises söögikohas, kui küsimusele do you have English menu, antakse sulle Prantsuse oma 😀

Aga mida siis Lõuna-Koreas süüa saab?  Uskuge või mitte, aga suppi põhiliselt. Fried chicken ja kohalik õlu. Kui otsid, siis leiad ka mõne üksiku burgeri või pizza koha. Aga enamasti ikka supp, mereannid ja kana. Supid põhiliselt riisi, sealiha, kõikvõimalike aedviljadega mis üldse seal kasvab, serveerituna vaata, et veel keeva puljongiga. Riis on seal nii odav, et seda saad tasuta võtta nii palju kui jaksad. Suht sama maitse nagu vanaema tehtud lihasupp, ja kui sinna kanti satud, siis astu läbi “Vanaema juures” lõunasöögi kohvikust. Asub muidugi Gimhae lähedal, Bonsan-Ri linnas

Teine huvitav söögielamus oli nn söegrilli baarides tehtud seapraad. Igal laual on oma grillinurk, saad oma toore peekoni käntsaka ja hakka grillima. Meil oli muidugi selline juhus, kus valged inimesed tulevad viimastena sööma, siis igaks juhuks neid elava tule juurde ei lastud, vaid tuli kokk ja hakkas meile küpsetama. Kahjuks täpset nime sellel kohal ena, ei mäleta, aga piltide asukohta taga ajades leiaks selle üles. Aga sellised restosid on seal pigem levinud, aga mitte nii levinud kui krõbekana ja kohalik õlu.

Ületamatu kogemus on muidugi kohalikus mereanni restoranis veedetud õhtu.

Seal sai vist kõike proovida, alates grillitud angerjast kuni merikurgini, mis oma väga kahtlase välimuse tõttu ikkagi pani 10x mõtlema, ette kui selle suhu pistsin. Suur, must, lödi lont mis hammustades sulle soolast vett kurku pritsib…. Järgmine kord olen targem.

Enamus toidul olid tundmatud, mõne puhul said aru, et tegemist on vist siiski kalaga 😀

Aga kõige mõnusam oli ikka veel vingerdavate kaheksajala kombitsate söömine. Hakitud, umbes 2 cm pikkused tükid, aga ilusti vingerdasid taldriku peal, maitsestatud kerge soolaga. Aga piisavalt aktiivsed, et hakkasid ilusti oma iminappadega keele külge kinni. Soovitan 😀!

Mis veel aasias erilist? Nende WC potid, me elame ikka kiviajas oma “modernsete” pottidega, ja need kes kasutavad kuivkäimlat elavad hoopis juuraajastus oma asjaajamisega. Need kes on arvamusega, et üks õige mees ei lase ikka end poti poolt alt üle pesta, siis nädala pärast tagasi Euroopasse uude maailma jõudes tunned sa sellest puudust. Eriti kui su hotelli pott on ainult selline ja uskuge mind, see on hügieeni uus tase. Üks aga on sellel siiski. Nimelt kohalikel pottidel pole inglise keelsei silte nagu seda on nende tänavanimedel, seega kui ilma telefonita vetsu lähed, siis saada välja mõelda, millise nupu abil ma selle liiga vara sisse lülitatud õhupuhuri välja saan lülitada.

Kokkuvõtvalt:

Lõuna-Koreas suitsetatake mega palju ja kõik joovad õhtul õlut, poe ees puust pingi peal.

Seal saab Inglise keelega väga hästi hakkama.

Seal on võimalik ka eurooplasel kõht täis süüa ilma kõhulahtisuseta, aga kuna seal on väga ägedad WC potid, siis pole ka see probleemiks.

Kõik autod on Hyundaid 😀

Pühapäeval on inimesi linnas vähe, enamus käivad kirikus ja on üldiselt pühapäev.

90% inimestest saa vaatad üle, aga kuna USA väeüksused on seal levinud,siis kohalik mutike sinu pärast küll oma pead pöörama ei hakka, ole sa valge või must.

Hotellides on nn tulekahju evakuatsiooni rakmed, vastavalt voodikohtade arvule, ehk kui sinu toast allpool korrusel on põleng, siis saad ennast vastava trossi ja rakmete komplekti abil aknast alla transportida. Need on peidetud kardina taha.

Ja enamasti nad söövad lusika ja kahvliga, mitte pulkadega.

Aga üldiselt läheks uuesti, terve perega 😀

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Translate »
Scroll to Top
The Modern Man Life blog